José Carreras
José Carreras zajmuje wyjątkową pozycję w świecie muzyki. Urodził się w Barcelonie, gdzie później studiował muzykę. W roku 1970 rozpoczął zawodową karierę w Gran Teatre del Liceu w Barcelonie w Nabucco z Lucrezią Borgia.
Wcześnie rozpoczął swą błyskotliwą karierę muzyczną debiutując w najbardziej prestiżowych operach i na najsłynniejszych festiwalach na świecie, w tym w Teatro alla Scala w Mediolanie ('Bal maskowy', 1975); Metropolitan Opera House w Nowym Jorku ('Tosca', 1974); San Francisco Opera ('Cyganeria', 1973); Staatsoper w Wiedniu ('Rigoletto', 1974); Royal Opera House w Londynie ('La Traviata', 1974); w Operze Monachijskiej ('Tosca', 1974); Lyrics Opera w Chicago ('Bal maskowy', 1976); oraz na festiwalu w Salzburgu ('Don Carlo', 1976); na festiwalu Aix en Provence ('Roberto Devereux', 1977); w Edynburgu ('Verdi Requiem', 1982) i w Weronie ('Carmen', 1984).
José Carreras współpracował z najbardziej uznanymi na świecie dyrygentami, wśród których byli m.in. Herbert von Karajan (w tym przypadku była to nie tylko relacja zawodowa, ale również przyjaźń, która trwała ponad 12 lat i objęła występy w Salzburgu, Berlinie i Wiedniu), Claudio Abbado, Riccardo Muti, Lorin Maazel, Riccardo Chailly, Colin Davis, Giuseppe Sinopoli, James Levine, Carlo Maria Giulini, Leonard Bernstein i Zubin Metha, oraz z wybitnymi reżyserami takimi jak: Franco Zeffirelli, Jean Pierre Ponnelle, Giorgio Strehler, Luigi Comencini, Harold Prince.
Jego repertuar obejmuje ponad 60 oper, z pośród których wyróżniające się to: Andrea Chenier, Cyganeria, Tosca, Werther, Don Carlo, Carmen, Moc przeznaczenia, I Pagliacci, Napój miłosny i Bal maskowy.
Wraz z działalnością operową, José Carreras dawał liczne recitale w najsłynniejszych salach na świecie. Występował w Carnegie Hall i w Avery Fisher Hall w Nowym Jorku; w Royal Festival Hall, w Barbican oraz w Royal Albert Hall w Londynie; w Salle Pleyel w Paryżu, w Musikverein i w Konzerthaus w Wiedniu, w Filharmonii Berlińskiej, Suntory Hall oraz NHK Hall w Tokio, w Grosses Festspielhaus Salzburgu, w Filharmonii Berlińskiej i w Hercules Saal w Monachium, w Palau de la Música w Barcelonie, w Teatro Real w Madrycie oraz w Accademia Santa Cecilia w Rzymie. Jego bogaty repertuar koncertowy zawiera ponad 600 tytułów należących do różnych stylów, od baroku po muzykę współczesną.
Obszerna dyskografia zawiera ponad 150 nagrań, w tym 50 kompletnych oper, oratoriów, recitali muzyki klasycznej i popularnej. Na całym świecie przyznano mu wiele Złotych i Platynowych Płyt.
José Carreras wystąpił w głównych rolach w kilku filmach operowych nagranych dla telewizji, kina lub publikacji video, w tym Cyganeria, I Lombardi, Andrea Chenier, Turandot, Carmen, Missa de Requiem de Verdi, Don Carlo, Moc przeznaczenia, Stiffelio, Fedora i Jeruzalem.
Jeśli chodzi o jego filmy kinowe, szczególnie wyróżniają się dwa z nich: Ostatni romans, w którym José Carreras gra rolę Juliána Gayarre, oraz Historia życia - nominowana do nagrody w Hollywood, nagrodzona Międzynarodową Nagrodą Emmy w 1993 przez Akademię Sztuk i Nauk Telewizyjnych.
Pośród licznych krajowych i międzynarodowych nagród i wyróżnień nadanych José Carrerasowi są m.in.: Grand Prix du Disque od Akademii Paryskiej; nagroda Luigi Illica Prize; nagroda Grammy Award przyznana w 1991 roku; nagroda Sir Lawrence Olivier Award za występ w 'Stiffelio' w Royal Opera House, w Covent Garden; nagroda Kammersänger oraz dożywotnie honorowe członkostwo Opery Wiedeńskiej; tytuł Honorowego Członka London Royal Academy of Music; otrzymał Złoty Medal od nowojorskiego Spanish Institute; Złoty Medal od miasta Wiedeń; Złoty Medal Sztuk Pięknych nadany przez Jego Wysokość Króla Hiszpanii; Złoty Medal od miasta Barcelona; Złoty Medal od Rządu Katalonii; Złoty Medal od teatru Gran Teatre del Liceu; Medal Honorowy od miasta Lipsk; Nagrodę Księcia Asturii nadaną w 1991 roku; Nagrodę Muzyczną Alberta Schweitzer przyznaną w roku 1996 oraz Klasyczną Brit Award przyznaną w 2009. Jest Honorowym Dyrektorem London Arts Orchestra.
Przyznano mu następujące tytuły: Commandeur de l'Ordre des Arts et des Lettres oraz Chevalier dans l'Ordre de la Légion d'Honneur (Francja); Gran Croce di Cavaliere oraz Grande Ufficiale (Włochy); Medal Honorowy Rządu Bawarskiego, Nagroda Honorowa Republiki Austrii, Komandorski Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, tytuł Commandeur de la Médaille du Sahametrei (Kambodża) oraz tytuł Ambasadora Dobrej Woli UNESCO. W 2004 otrzymał wyróżnienie Civil Order Golden Cross of the Social Solidarity nadawane przez Jej Wysokość Królową Hiszpanii, dona Sofía; tytuł National Order Steaua Romaniei w stopniu Grand Officer nadawany w Rumunii oraz Wielki Krzyż Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.
Nadano mu również tytuły Doktora Honoris Causa Uniwersytetu w Barcelonie (Hiszpania), Uniwersytetów w Loughborough i Sheffield (Wielka Brytania), Uniwersytetu Mendelejewa w Moskwie (Rosja), Uniwersytetu w Camerino (Włochy), Uniwersytetu Napier w Edynburgu (Szkocja), Uniwersytetu Rutgers (Stany Zjednoczone), Uniwersytetu Miguela Hernándeza w Elche (Hiszpania), Uniwersytetu w Coimbra (Portugalia), Uniwersytetu Muzyki w Bukareszcie (Rumunia) , Uniwersytetu w Marburgu (Niemcy) Uniwersytetu w Pécs (Węgry), Uniwersytetu w Porto (Portugalia) oraz, niedawno, tytuł Honorowego Rektora Uniwersytetu Hyunghee w Korei.
Jest honorowym członkiem Europejskiego Towarzystwa Medycyny, Grupy Wsparcia Chorych na Białaczkę, Europejskiego Towarzystwa Hematologii i Niemieckiego Towarzystwa Pediatrii Onkologicznej i Hematologii Dziecięcej. Jest również patronem honorowym Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej. Odznaczony Złotym Medalem Katalońskiego Towarzystwa Transplantacji, nagrodą Diamentowego Tulipana holenderskiej fundacji Stichting Day by Day oraz Międzynarodową Nagrodą fundacji St. Boniface General Hospital Research Foundation w roku 1996.
W 1992 roku José Carreras był zatrudniony jako dyrektor muzyczny niezapomnianych igrzysk olimpijskich w Barcelonie.
Koncerty Trzech Tenorów oferowanye przez José Carrerasa wraz z kolegami Plácido Domingo i Luciano Pavarotti, stały się już legendarne. Zbierając ponad dwa miliardy publiczności na całym świecie, stworzyli bezprecedensowe widowisko mające wpływ na cały świat opery.
Od roku 1988, oprócz działalności zawodowej, z całkowitym oddaniem i entuzjazmem przewodniczy Międzynarodowej Fundacji José Carrerasa na Rzecz Chorych na Białaczkę z siedzibą w Barcelonie oraz z oddziałami w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii i Niemczech. Obecnie Fundacja jest jednym z jego najważniejszych celów i priorytetów.
© 2011 José Carreras. All Rights Reserved
www.jp2love.com